Proszę czekać ...
Poradniki i książki Serwisy informacyjno-doradcze Programy komputerowe Publikacje on-line Dokumenty elektroniczne Seminaria i konferencje
Najnowsze
Temat miesiąca

 
Wyszukiwarka BUDinfo
Pomoc - Wyszukiwanie
Dokument dostępny dla zarejestrowanych użytkowników
Do not fill this:

Przykład:

Problemy z unieważnieniem postępowania o zamówienie publiczne

17.1.2012, mgr Maria Olszewska-Kazanecka, Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer

Jeżeli w świetle obowiązujących przepisów postępowanie obarczone jest wadą niemożliwą do usunięcia, która uniemożliwia zawarcie ważnej umowy, decyzja o jego unieważnieniu wydaje się oczywista. Jednak praktyka orzecznicza dowodzi, że nawet tak oczywiste decyzje bywają podważane i ich obrona wymaga wcale nieoczywistych zabiegów i skomplikowanych dowodów.

Jeżeli w świetle obowiązujących przepisów postępowanie obarczone jest wadą niemożliwą do usunięcia, która uniemożliwia zawarcie ważnej umowy, decyzja o jego unieważnieniu wydaje się oczywista.  Jednak praktyka orzecznicza dowodzi, że nawet tak oczywiste decyzje bywają podważane i ich obrona wymaga wcale nieoczywistych zabiegów i skomplikowanych dowodów. Przykładem jest  postępowanie odwoławcze, które odbyło się w styczniu 2011 r. (sygn. akt: KIO/34/11 pod przewodnictwem Agaty Mikołajczyk.

Powodem tego odwołania było postępowanie o udzielenie przez pewien szpital zamówienia publicznego na przebudowę pomieszczeń ośrodka medycznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Zamawiający pismem z dnia 29 grudnia 2010 roku poinformował wykonawców, iż unieważnia postępowanie. Efektem było odwołanie wniesione przez spółkę X., która zarzuciła zamawiającemu:

  1. naruszenie art. 93 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 146 ust. 1 i 6 ustawy Pzp przez unieważnienie postępowania w sytuacji, gdy nie zaistniała przesłanka do unieważnienia postępowania i bezzasadne uznanie, że wskazane nieścisłości w specyfikacji istotnych warunków zamówienia stanowią wadę postępowania umożliwiającą zawarcie ważnej umowy;
  2. naruszenie art. 93 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 146 ust. 1 i 6 ustawy Pzp. przez unieważnienie postępowania w sytuacji, gdy nie zaistniała przesłanka do unieważnienia postępowania i bezzasadne uznanie, że udzielona w toku postępowania w trybie art. 38 ustawy Pzp odpowiedź na pytanie wykonawcy doprecyzowująca specyfikację istotnych warunków zamówienia stanowiła wadę postępowania umożliwiającą zawarcie ważnej umowy;
  3. naruszenie art. 89 ust. 1 pkt 3 i 5 w zw. art. 7 ust. 1 i 3 ustawy Pzp  przez dopuszczenie do postępowania wykonawcy, wobec którego decyzja o odrzuceniu jego oferty oraz wykluczeniu z postępowania uprawomocniła się, co jest naruszeniem zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz prowadzi do wyboru wykonawcy niezgodnie z ustawą.

Wykonawca wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie unieważnienia czynności unieważnienia postępowania, a ponadto dokonania ponownej oceny ofert złożonych w postępowaniu, z uwzględnieniem oferty odwołującego oraz z pominięciem ofert wykonawców, których oferty zostały przez zamawiającego prawomocnie odrzucone lub którzy zostali prawomocnie wykluczeni z postępowania, ewentualnie odrzucenie tych ofert.

...
Koniec przykładu
...

Darmowy dostęp do tych dokumentów mają tylko zarejestrowani użytkownicy portalu Budinfo

Jestem już zarejestrowany na Budinfo:

=> Zaloguj się używając swojego osobistego hasła i nazwy użytkownika.

Nie jestem zarejestrowany:

=> Zarejestruj się i w pełni korzystaj z Budinfo:

  • co tydzień otrzymasz za darmo na swoją skrzynkę mailową branżowe newsletery, zawierające aktualne tematy, artykuły, odpowiedzi na pytania z obszaru budownictwa.
  • otrzymasz natychmiastowy dostęp do archiwalnych artykułów, artykułów i pytań na portalu Budinfo.
  • otrzymasz dostęp do rozszerzonego archiwum postów portalu Budinfo.

Rejestracja jest darmowa i bez żadnych zobowiązań.