Wyszukiwarka BUDinfo
Pomoc - Wyszukiwanie
Artykuły - Budownictwo
Dom energooszczędny to obecnie nienajlepsza inwestycja, zwróci się dopiero w ciągu siedmiu lat
7.7.2014, Źródło: Paweł Wiśniewski
W Europie zachodniej zostały oddane do użytku pierwsze budynki pasywne w takiej samej cenie jak tradycyjne. Dodatkowe koszty związane z taką inwestycją zwracają się już po około 7 latach.
Powiązane dokumenty

Nowelizacja ustawy - Prawo energetyczne przyjęta
30.6.2014, Źródło: sejm.gov.pl
Na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustalono ostateczny kształt nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne
Powiązane dokumenty

Kwestie budowlane do negocjacji z urzędnikiem
23.6.2014, Źródło: Paweł Wiśniewski
Inspektor nadzoru będzie ustalać z inwestorem np. termin przywrócenia budynku do stanu z zgodnego z prawe. Tak twierdzą członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego. Podkreślają ponadto, że w przestrzeni panuje duży bałagan i należy zrobić wszystko, żeby przywrócić ład przestrzennego zagospodarowania.
Powiązane dokumenty

Polskie spojrzenie na energooszczędność
16.6.2014, Źródło: www.effectivepr.pl
Zagadnienia związane z energooszczędnością są często przedstawiane w sposób skomplikowany, co wpływa na brak ich zrozumienia wśród osób planujących budowę lub remont domu. Z drugiej strony badania potwierdzają, że Polacy dostrzegają konieczność racjonalnego wykorzystywania energii cieplnej i elektrycznej oraz wiedzą, w jaki sposób można to osiągnąć. Jak to naprawdę jest z budownictwem energooszczędnym w naszym kraju?
Powiązane dokumenty

Rząd nadal bez pomysłu na inwestycje energooszczędne
9.6.2014, Źródło: Paweł Wiśniewski
Właśnie mija termin, w którym Polska musi wdrożyć w życie dyrektywę unijną o efektywności energetycznej. Jednak w dalszym ciągu brak w naszym kraju bodźców w celu pobudzenia inwestorów.
Powiązane dokumenty

Ubezpieczenia szkód w budownictwie
2.6.2014
Ubezpieczenie w języku prawnym oznacza stosunek prawny pomiędzy ubezpieczonym a ubezpieczycielem. Jednak prawdziwą wartość polisy ubezpieczeniowej poznajemy wówczas, kiedy dochodzi do niepożądanych zdarzeń losowych. Takie przypadki są bardzo częste w branży budowlanej.
Powiązane dokumenty

Nowe warunki energetyczne budynków - w świetle zmiany w przepisach techniczno-budowlanych
26.5.2014, Źródło: Paweł Wiśniewski
Ważny wskaźnik EP. Jest to roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, która jest niezbędna dla zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, w odniesieniu do 1m² powierzchni użytkowej. Wielkość ta podane jest w kWh/(m²rok). Jest to ilościowa ocena zużycia energii.
Powiązane dokumenty

Budujesz dom? Najpierw sprawdź, czy podłączą Tobie prąd
19.5.2014, Paweł Wiśniewski
Przed zakupem działki i podjęciem decyzji o budowie domu, należy sprawdzić, czy ten teren jest ujęty w planie rozwoju zapotrzebowania na energię elektryczną danej gminy a także w planie zagospodarowania przestrzennego. Według prawa energetycznego każde przyłączenie do sieci elektroenergetycznej może nastąpić wyłącznie na podstawie umowy
Powiązane dokumenty

Wyniki badań materiałów budowlanych powinny być ujawniane
12.5.2014, Źródło: PAP/www.samorzad.pap.pl
Projekt, którym we wtorek zajmie się rząd, umożliwi Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego publikowanie wyników badań materiałów budowlanych. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) nie ma obowiązku informowania o przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych. Zgodnie z projektem nowelizacji ustaw: o wyrobach budowlanych oraz Prawo budowlane, przygotowanymi przez resort infrastruktury i rozwoju, Urząd będzie zobowiązany publikować wyniki niezależnie od tego, czy będą one pozytywne, czy negatywne.
Powiązane dokumenty

UE sfinansuje ocieplenie naszych mieszkań
5.5.2014, Paweł Wiśniewski
W latach 2014 – 2020 Polska otrzyma z Unii Europejskiej pieniądze, z których sfinansować będzie można termomodernizację budynków będących w zarządzaniu spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, a także osób prywatnych.
Powiązane dokumenty