Wyszukiwarka BUDinfo
Pomoc - Wyszukiwanie
Artykuły - Elektrotechnika
Charakterystyka energetyczna budynków w świetle projektu ustawy i dyrektywy unijnej
11.6.2013, Paweł Wiśniewski
Sektor budownictwa odpowiada za 40% całkowitego zużycia energii w Unii Europejskiej. Redukcja zużycia energii w tej dziedzinie stanowi priorytet, którego kluczem jest konieczność osiągania coraz lepszej efektywności energetycznej. Projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku wpisują się w te założenia.
Powiązane dokumenty

LEDy i systemy sterowania zmniejszą zużycie energii do oświetlenia biur o prawie 70%
23.5.2013, Źródło: Skanska Property Poland
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Philips we współpracy ze Skanska Property Poland, oświetlenie biura z użyciem technologii LED i nowoczesnych systemów sterowania pozwala oszczędzić nawet do 69,8% energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.
Powiązane dokumenty

Wady i zalety instalacji pomp ciepła
14.5.2013, Paweł Wiśniewski
W dobie minimalizacji kosztów eksploatacji budynków oraz proekologicznego nastawienia społeczeństwa, wiele firm oferuje bardzo innowacyjne systemy ogrzewania z wykorzystaniem pomp ciepła. Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym energię odnawialną zgromadzaną w gruncie, powietrzu, wodach podziemnych oraz powierzchniowych, do wytwarzania energii cieplnej.
Powiązane dokumenty

Zrównoważeni żyją taniej
8.5.2013, Małgorzata Nowak
Naukowcy portugalscy porównywali koszty ponoszone jednocześnie, w tym samym okresie, przez mieszkańców tradycyjnego budynku i wybudowanego w systemie zrównoważonym. Okazało się, że ekologiczny budynek zużywa rocznie średnio 64% mniej energii na ogrzewanie w zimie.
Powiązane dokumenty

Dom autonomiczny
19.3.2013, Paweł Wiśniewski
Budynek autonomiczny jest następnym, wyższym stopniem budownictwa pasywnego. Powinien być tak zaprojektowany, aby jego pełna eksploatacja była możliwa niezależnie od zewnętrznej infrastruktury, tzn. bez dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej, wody oraz odprowadzania ścieków.
Powiązane dokumenty

Termowizja w służbie budownictwa i przemysłu
21.2.2013, Paweł Wiśniewski
Termowizja, inaczej termografia jest bezkontaktową metodą pomiaru emisyjności promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty za pomocą odpowiedniego sprzętu, najczęściej kamer termowizyjnych. Emitowane promieniowanie obrazowane jest za pomocą rozkładu temperatury na powierzchni obserwowanego obiektu.
Powiązane dokumenty

Zmiana Warunków technicznych instalacji telekomunikacyjnych
22.1.2013, Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer Sp. z o.o.
Dnia 6 listopada 2012 r. na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.) w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) wprowadzono zmiany związane z uchyleniem § 191 i § 192; a w w dziale IV po rozdziale 8 dodano rozdział 8a w brzmieniu: „Rozdział 8a -Instalacja telekomunikacyjna.
Powiązane dokumenty

Inteligentne sieci elektroenergetyczne cd.
7.12.2012, Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer
Automatyzacja Dystrybucji DA (ang. Distribution Automation) to zintegrowana cyfrowa automatyzacja podstacji, linii oraz funkcji, które są dostępne dla użytkownika (operatora). Zagadnienie DA obejmuje rozbudowę obecnego inteligentnego sterowania automatyką w sieci elektroenergetycznej na poziomie sieci dystrybucyjnej i poza nią.
Powiązane dokumenty

Bakterie, które wytwarzają prąd elektryczny
21.11.2012, Źródło: onet.pl
Naukowcy duńskiego Uniwersytetu Aarhus dokonali odkrycia nowego gatunku bakterii, który na dnie morza wytwarza prąd elektryczny. Mimo braku dostępu do światła słonecznego bakterie są w stanie spowodować rozkwit wielokomórkowych organizmów pulsujących.
Powiązane dokumenty

Energia elektryczna z pływów morskich
21.11.2012, Źródło: PAP
The Crown Estate, instytucja, która zarządza majątkiem Brytyjskiej Korony poinformowała, że trzy podmioty otrzymały zgodę na realizację projektów wytwarzania energii z pływów morskich u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
Powiązane dokumenty